© Foto: epicphals.
Storczyki z rodzaju Phalaenopsis, o ile uprawiane są prawidłowo, rzadko niedomagają i rzadko chorują tak, aby nie dało się ich uratować. Jednakże, nawet najbardziej doświadczonemu ogrodnikowi amatorowi zdarza się „zawlec” do domu chorobę, z którą trzeba uporać się jak najszybciej. Czasem choroby i szkodniki pojawiają się wraz ze świeżą dostawą kupionych gdzieś za granicą roślin. Bywa, że zarażają całą, z trudem zdobywaną kolekcję. Dlatego, niezależnie od wyglądu rośliny w chwili przybycia do domu, warto jest trzymać się żelaznych zasad i stosować przynajmniej dwutygodniową kwarantannę nowych roślin, izolując ją od pozostałych, „stałych mieszkańców”.
Fytoftoroza, czarna zgnilizna – Phytophthora palmivora
© Foto: Terry Bottom-SAOS
Choroba zwykle zaczyna się ciemnymi plamami u nasady liści. Plamy szybko powiększają się obejmując często cały liść. Czasem plamy pojawiają się w różnych miejscach
i powiększając się zlewają się w jedną. Blaszka liściowa najpierw żółknie, a potem wyłamuje się. Niekiedy nad powierzchnią podłoża widoczna jest brązowa zgnilizna. Roślina zamiera.
Grzyby, które wywołują czarną zgniliznę żyją jedynie w tym środowisku, w którym znajduje się woda. Zbudowane są one z zoosporów, czyli zarodników zdolnych do samodzielnego poruszania się. Jeśli woda, w której są zoospory Phytophthora palmivora dostanie się na liść storczyka, spenetrują one tkankę i rozpoczną kolejny cykl swojego życia.
Zwalczanie choroby należy zacząć od starannego usunięcia zainfekowanych części roślin ostrym narzędziem, które następnie należy zdezynfekować. Miejsca, w których dokonaliśmy na roślinie cięć dobrze jest posypać sproszkowanym cynamonem lub posmarować maścią zrobioną ze sproszkowanego cynamonu i kilku kropli oliwy. Cynamon ma silne działanie bakterio i grzybobójcze, zaopatrzona nim rana będzie trudniejsza do spenetrowania dla patogenów.
Po usunięciu jak największej części chorych tkanek rośliny zaatakowane fytoftorozą należy spryskać 3 – 4 krotnie stosując naprzemiennie niżej wymienione środki:
- Biochikol-K-AL – (według instrukcji)
- Biosept Active – 0,1
- Blotech 500 SC – 0,15 – 0,25
- Bravo 500 SC – 0,2
- Mac-Propamokarb 722 SL – 0,2
- O-Carb 722 SL – 0,15 – 0,3
- Pilar-Chlorotalonil 500 SC – 0,15 – 0,25
- Polyversum WP – 0,05
- Proplant 722 SL – 0,2
Aby choroba nie powracała i nie przenosiła się na inne rośliny warto jest także zadbać o odkażenie parapetów i innych miejsc, w których stoją zwykle storczyki (można zapobiegawczo robić to co 4 tygodnie) oraz narzędzi używanych do pielęgnacji. W przypadku czarnej zgnilizny dobrze sprawdzają się środki takie jak:
- Agrosteril 110 SL – 5
- Menno Florades 90 SL – 2[/box]
Furazyjna zgnilizna podstawy pędu – Fusarium oxysporum
Fuzarioza liści i korzeni – Fusarium solani
Zgnilizna podstawy pędu zaczyna się ciemnieniem podstawy pędu, najpierw na części a potem na całym obwodzie. Kolejnym etapem jest brązowienie tkanki. Na powierzchni widać jest różowe skupiska zarodników grzyba. Zaatakowane zgnilizną storczyki rosną wolno i łamią się u nasady.
© Foto: Terry Bottom-SAOS
Liście zaatakowane przez grzyby z gatunku Fusarium solani zmieniają kolor na żółty i więdną, na ich powierzchni pojawiają się nieregularne szarawe plany.
Organizmy z rodzaju Fusarium to tak zwane grzyby strzępokowe, wystęujące powszechnie na całym świecie i żyjące w glebie. Wytwarzają one metabolity wtórne, tak zwane mykotoksyny, wywierające działanie toksyczne na ludzi i zwierzęta i to właśnie one odopowiedzialne są za inwację chorób furazyjnych u roślin.
© Foto: Terry Bottom-SAOS
Zwalczanie choroby zaczynamy od starannego usunięcia porażonych tkanek. Miejsca, w których dokonaliśmy na roślinie cięć posypujemy sproszkowanym cynamonem lub smarujemy maścią zrobioną ze sproszkowanego cynamonu i kilku kropli oliwy.
Po usunięciu porażonych grzybem tkanek rośliny opryskujemy jednym z wymienionych niżej fungicydów. Zabieg powtarzamy kilkukrotnie co 14 dni stosując naprzemiennie środki z różnych grup.
- Biochikol-K-AL – (według instrukcji)
- Biosept Active – 0,1
- Polyversum WP – 0,05
- Topsin M 500 SC – 01
Aby uniknąć nawrotów choroby i przenoszenia się na inne rośliny warto jest także zadbać o odkażenie parapetów i innych miejsc, w których stoją zwykle storczyki (można zapobiegawczo robić to co 4 tygodnie) oraz narzędzi używanych do pielęgnacji stosując niżej wymienione środki.
- Agrosteril 110 SL – 5
- Menno Florades 90 SL – 2