Choroby grzybowe: Zgnilizna twardzikowa i plamistość liści

dnia

© Foto: Gene Tobia

Chorobom grzybowym sprzyjają wysoka temperatura i duża wilgotność. Zapobiegać im można jednak stosując kilka prostych zasad: Im wyższa wilgotność, tym lepsza powinna być cyrkulacja powietrza. Jeśli uprawiamy Phalaenopsis na parapecie okna zwykle niewiele musimy zrobić, aby taki efekt uzyskać. W naszych warunkach klimatycznych wilgotność rzadko wzrasta powyżej 70%. Jeśli jednak nasze rośliny rosną w mini szklarniach lub specjalnie zbudowanych gablotach, to podlewamy je w takiej porze dnia, aby zdążyły przeschnąć przed nastaniem zmierzchu (kiedy różnice temperatur powodują zwiększoną wilgotność w orchidarium), i nie pozwalamy aby nadmiar wody pozostawał zbyt długo w kącikach liści. Twarda, mocno alkaliczna woda (o pH powyżej 7,5) powoduje zasolenie podłoża i osłabia rośliny. Jakość wody ma kluczowe znaczenie jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowymi i pięknie kwitnącymi roślinami. I wreszcie światło. Ćmówki wystawione na nadmierne działanie promieni słonecznych cierpią i słabną. Pamiętajmy, że tak polecane do uprawy południowe okno inaczej jest oświetlane w porze lata a inaczej w porze jesieni czy wczesnej wiosny. Kąt padania promieni słonecznych może wówczas okazać się zbyt niebezpieczny dla naszych roślin, kontrolujmy więc to, co dzieje się na naszych parapetach w różnych porach roku. [/box]

Zgnilizna twardzikowa podstawy pęduSclerotium rolfsii

© Foto: Holger Nennmann

Choroba ta wywoływana jest przez grzyby żyjące w glebie i podobne do Rhizoctonia. Infekcji sprzyja wysoka temperatura. Grzyby te potrzebują dużej ilości tlenu. Objawy infekcji pojawiają się w wierzchniej warstwie podłoża, grzyby  atakują szyjkę korzeniową oraz podstawę pędu. Liście u nasady żółkną a potem brązowieją. Miejsce infekcji pokrywa się strzępkami grzybni.  Korzenie zanurzone w podłożu nie wykazują objawów infekcji. Grzyby Sclerotium rolfsii w chłodnym i wilgotnym podłożu namnażają się w sposób bardzo ograniczony.

Zwalczanie infekcji jest możliwe jedynie w początkowej fazie choroby. Kiedy na roślinach pojawią się ślady sklerocji szanse powodzenia stają się znikome. Zainfekowane rośliny powinny zostać jak najszybciej usunięte. Infekcję można starać się zwalczać wymienionymi niżej środkami (opryskując rośliny 2 razy co 7 dni) a siewki sadzić wcześniej w podłoże świeżo przygotowane i parowane.

  • Captan 50 WP 0,2
  • Rovral Flo 255 SC 0,2
  • Sumilex 500 SC 0,1[/box]

Plamistość liści pochodzenia grzybiczegoCercospora, Guingardia, Phyllosticta i Septoria

© Foto: Terry Bottom-SAOS

Cercospora: Na spodniej części liści pojawiają się niewielkie, żółte plamki, które szybko zaczynają być widoczne także i na wierzchniej warstwie. Wraz z rozwojem choroby plamy powiększają się, zapadają i zmieniają barwę na czarną z żółtym obrzeżeniem. Mocno zainfekowane liście zamierają.

Guingardia: Na powierzchni liści pojawiają się niewielkie, podłużne, ciemnopurpurowe plamki, biegnące wzdłuż nerwu. W miarę rozwoju infekcji plamki zamieniają się w plamy i zaczynają się łączyć, pokrywając niemal całą powierzchnię liścia. Grzybnia pokrywająca liście jest szorstka w dotyku. Na inwazję grzybów z rodzaju Guingardia często narażone są rośliny niedoświetlone.

Phyllostictinacitricarpa oraz P. pyriflormis: Na powierzchni liści pojawiają się drobne, żółte, zapadnięte plamki. W miarę postępującej infekcji plamy powiększają się ich brzeg staje się purpurowy i wypukły. Porażone liście zamierają.

Septoria: Na spodniej i wierzchniej powierzchni liścia pojawiają się drobne, żółte plamy. Wraz z postępującą infekcją plamy brązowieją i łączą się. Mocno porażone liście zamierają.

Zwalczanie choroby zaczynamy od usunięcia jak największej części porażonego liścia. Miejsca cięć posypujemy sproszkowanym cynamonem lub węglem drzewnym. Po usunięciu porażonych tkanek spryskujemy roślinę 3 – 4 razy (co 7 – 10 dni), wymienionymi niżej środkami (naprzemiennie).

  • Dithane Neo Tec 75 WG – 0,2
  • Mac-Mankozeb 75% WG – 0,2 – 0,3
  • Polyram 70 WG – 0,2
  • Topsin M 500 SC – 0,1

Wszystkie narzędzia wykorzystywane do usuwania zmienionych chorobowo tkanek należy zdezynfekować (np. roztworem wybielacza). Miejsce w którym stała chora roślina przetrzeć lub spryskać środkiem dezynfekującym.