Phalaenopsis malipoensis

dnia

Podrodzina: Epidendroideae

Plemię: Vandeae

Podplemię: Aeridinae

Synonimy: brak

Odmiany: brak

© Foto: epicphals.

Phalaenopsis malipoensis został oficjalnie opisany i nazwany przez dwóch chińskich naukowców, Z.J.Liu i S.C.Chen, w roku 2005 w Acta Botanica Yunnanica. Obaj uczeni uznali, że roślina ta pochodzi z  południowo-wschodniej części górzystej prowincji Junnan, Malipo. Taka jest też etymologia nazwy tej malutkiej ćmówki a jej nazwa w języku chińskim brzmi ma li po hu die lan (hu die w języku chińskim oznacza motyla).

Występowanie: Choć, jak podaje dokument opublikowany w Acta Botanica Yunnanica, Phal. malipoensis jest epifitem porastającym pnie drzew powiatu Malipo (Chiny), rosnące na wysokości od 600 do 1300 metrów nad poziomem morza, wiele szczegółów świadczy jednak o tym, że jest gatunkiem pochodzącym z północnej części Wietnamu (który leży na granicy z Junnanem), lub też jest gatunkiem, który występuje na granic obydwu państw. W Malipo i Wenshan od wielu lat działa prężnie kilka szkółek roślin zajmujących się storczykami. Szkółki te skupują masowo storczyki dostarczane im przez lokalnych zbieraczy. Mnóstwo z dostarczanych do Malipo roślin pochodzi z obszaru Wietnamu. Wśród nich jest Phalaenopsis malipoensis.

Zgodnie z opinią Xaviera Garreau de Loubresse, który od 15 lat utrzymuje na terenie Wietnamu swoją szkółkę i laboratorium dostarczając storczyki do wielu sklepów zajmujących się sprzedażą roślin egzotycznych w Europie, siedliska Phal. malipoensis to miejsca usytuowane u stóp próchniejących pni drzew, ale przede wszystkim miejsca obfitujące w wapień (odkrywki wapienne). Storczyk ten rośnie w swoich siedliskach wraz  Paphiopedilum hangianum, kolejnym gatunkiem który prawdopodobnie także nigdy nie rósł na obszarze Chin, a jedynie był na teren Chin importowany przez okolicznych zbieraczy.  

© Foto: epicphals.

 Opis: Phalaenopsis malipoensis kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Dorosła roślina wytwarza 3 do 4 pędów kwiatowych o długości 8 – 15 cm, na których pojawiają się malutkie kwiaty (1,2 – 1,6 cm średnicy). Na jednym pędzie kwiatowym pojawia się od 5 do 10 kwiatów jednocześnie. Boczne płatki okółka wewnętrznego są wyraźnie węższe i drobniejsze niż płatki okółka zewnętrznego i płatek grzbietowy. Zwykle są one barwy czysto białej (choć jest także żółtawa odmiana barwna). Duża warżka w kształcie strzałki ma barwę żółtopomarańczową (poza końcówką, która jest biała). Choć niektórzy hobbyści posiadający Phal. malipoensis w swojej kolekcji utrzymują, że roślina wydziela słaby zapach, informacja ta nie jest jednak potwierdzona.

 Liście Phal. malipoensis są krótkie i dorastają zaledwie do 4,5 do 7 cm długości i 3 – 3,6 cm szerokości. Mają one barwę srebrzystozieloną i zwykle jest ich od 3 do 5. Ćmówka ta gubi często część liści zimą.

Warunki uprawy: Phal. malipoensis najlepiej rośnie w podłożu z dodatkiem pokruszonej skały wapiennej. Sklepy specjalistyczne mają w ofercie podłoże przygotowane z myślą o litofitach  (głównie dla wielu roślin z rodzaju Paphiopedilum). Można kupić także dodatki takie jak muszelki i vermikulit, chipsy kokosowe, węgiel drzewny i przygotować własne podłoże. Phal. malipoensis uprawiane w podłożu dla litofitów rosną bardzo zdrowe i silne, bez tendencji do zapadania na choroby grzybowe.

Od maja do października w siedliskach naturalnych Phalaenopsis malipoensis temperatura bywa skrajnie wysoka i osiąga od 35 do 40°, zimą zaś spada czasami do zaledwie kilku stopni powyżej zera. Uprawiane w domu rośliny doskonale adaptują się do warunków, jakie możemy zapewnić im na parapecie wschodniego okna i jedyne o czym musimy pomyśleć to zapewnienie im stosownej wilgotności (powyżej  50%).

Informacje dodatkowe: Phal. malipoensis dostarczany jest często do skupujących rośliny szkółek wraz z Phal. lobbii var. vietnamica. Oba gatunki widywane bywają w tych samych siedliskach (do chwili obecnej nie pojawiła się jednak naturalna hybryda; Phal. vietnamica kwitnie kilka tygodni wcześniej niż Phal. malipoensis) łatwo jest je jednak odróżnić: liście siewek Phal. malipoensis są srebrzystozielone, liście Phal. lobbii var. vietnamica są ciemnozielone.

Więcej zdjęć: Phalaenopsis malipoensis