Choroby grzybowe: Zgorzel zgnilakowa i rizoktonioza

dnia

© Foto: epicphals.

Silne, zdrowe i dorosłe rośliny są znacznie mniej podatne na choroby bakteryjne czy grzybowe. Rośliny nadmiernie podlewane, podlewane nieodpowiednią wodą, niedoświetlone lub przebywające w miejscach narażonych na nadmierne operowanie światła słonecznego trudniej zwalczają wszelakiego rodzaju patogeny. Wyjątkowo podatne na działanie szkodliwych czynników są także rośliny bardzo młode.

Zgorzel zgnilakowaPythium ultimum

© Foto: Terry Bottom-SAOS

Choroba atakuje przede wszystkim korzenie Phalaenopsis, stają się one wówczas ciemne, brązowieją i zamierają. U starszych roślin pojawia się brązowienie liści u nasady. Symptomy choroby szybko widoczne stają się na całej roślinie – na liściach (już nie tylko od nasady) pojawiają się ciemnobrunatne, ciemne plamy. Szybkiemu rozwojowi sprzyja połączenie wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności.

Zwalczanie choroby zaczynamy od wyjęcia rośliny z podłoża. Podłoże należy bezwzględnie wyrzucić. Zamierające korzenie obcinamy starannie ostrym narzędziem (można je delikatnie oprószyć sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem). Usuwamy pozostałe zainfekowane fragmenty rośliny (liście, fragmenty liści) i ponownie posypujemy miejsca cięć sproszkowanym cynamonem lub smarujemy je maścią zrobioną ze sproszkowanego cynamony wymieszanego z odrobiną oliwy. Po usunięciu chorych tkanek należy opryskać rośliny mieszaniną niżej wymienionych środków.
Jednocześnie:

  • Mac-Propamocarb 277 SL – 0,15 – 0,3 lub
  • O-Carb 722 SL – 0,15 – 0,3 lub
  • Proplant 722 SL – 0,15
  • i Roval Flo 255 SC – 0,1

© Foto: Terry Bottom-SAOS (na zdjęciach przedstawione są rośliny innego niż Phalaenopsis rodzaju, ale choroba ta dotyczy wielu różnych storczyków)

Aby nie dopuścić do przenoszenia się choroby trzeba także zadbać o staranne zdezynfekowanie wszystkich narzędzi wykorzystanych w procesie usuwania chorych tkanek, oraz odkażenie miejsc, w których stały chore rośliny. Można to zrobić przy pomocy wysokiej temperatury, 10% roztworu zwykłego wybielacza (narzędzia), lub przetarcia, spryskania pozostałych miejsc środkiem:

  • Rovral Flo 255 SC – 0,2

RizoktoniozaRhizoctonia solani

© Foto: Terry Bottom-SAOS

 Rizoktonioza, zwana także zgnilizną korzeni, rozwija się zwykle w zbyt starym, częściowo rozłożonym i mało przewiewnym podłożu. Jest chorobą, która przede wszystkim dotyczy korzeni, ale jak każda choroba grzybowa zaczynająca się od korzeni, nieleczona rizoktonioza przenosi się szybko także i na liście rośliny. Zaatakowane grzybem korzenie stają się miękkie i śliskie w dotyku a liście  marszczą się, więdną i żółkną. Na rizoktoniozę szczególnie podatne są rośliny bardzo młode – sadzonki, posadzone w zupełnie świeżym podłożu, lecz podlewane zbyt obficie.

© Foto: Terry Bottom-SAOS

Zwalczanie choroby jak zwykle należy zacząć od usunięcia porażonych części roślin. Miejsca cięć dobrze jest przesypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem (cynamon działa bakteriobójczo i grzybobójczo). Po usunięciu chorych tkanek storczyki należy obficie spryskać niżej wymienionymi preparatami i posadzić w nowym podłożu (stare bezwzględnie usunąć).

  • Rizolex 50 WP – 0,1
  • Rovral Flo 255 SC – 0,2

Aby nie przenieść choroby na inne rośliny i aby nie przenosiła się ona samoistnie, należy zdezynfekować wszystkie narzędzia i miejsca w których stały rośliny środkiem odkażającym, jak choćby 10% roztwór zwykłego domowego wybielacza.