Phalaenopsis modesta

dnia

Podrodzina: Epidendroideae

Plemię: Vandeae

Podplemię: Aeridinae

Synonimy: Polychilos modesta (J.J. Sm.) Shim 1982

Odmiany: Phalaenopsis modesta J.J.Sm. f. alba O.Gruss & Roeth, 2009., Phalaenopsis modesta J.J.Sm. var. bella O.Gruss & Roellke, bez typu, 1992.,

© Foto: epicphals. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nazwa gatunkowa tej urokliwej ćmówki pochodzi od łacińskiego przymiotnika modestus, modesta, modestum oznacza skromny i odnosi się do zawsze wstydliwe skrywanych przez liście kwiatów. Opisu, w roku 1906, dokonał belgijski botanik Johann Jacob Smith.

Występowanie: Phalaenopsis modesta jest epifitem porastającym niższe partie wilgotnych lasów górskich, lub korzenie drzew rosnących w pobliżu strumieni na wysokości do 900 metrów nad poziomem morza. Jest także endemitem, a obszar jej występowania zawężony jest do lasów Kalimantanu, Małych Wysp Sundajskich oraz stanu Sabah, położonego w północno-wschodniej części Borneo.

Opis: W siedliskach naturalnych Phal. modesta kwitnie od maja do czerwca, lub od września do listopada. Rośliny uprawiane w warunkach domowych kwitną jednak zwykle latem (lipiec – sierpień). Niewielkie, 2 – 3 cm kwiaty mogą mieć bardzo zróżnicowany kolor (od intensywnie fioletoworóżowego, poprzez bladoliliowy aż do białego), który czasem niemal jednolicie pokrywa płatki, czasem zaś wymieszany jest w postaci wzoru składającego się z poprzecznych pasków i plam ułożonych na jaśniejszym tle. W barwie warżki, oprócz wymienionych pojawia się także żółty i pomarańczowy kolor. Kwiaty Phalaenopsis modesta pojawiają się na 12 – 15 cm łukowatych pędach kwiatowych, na których roślina kwitnie przez kilka lat pod rząd (nie powinny więc być ścinane po przekwitnięciu). W godzinach porannych roślina wydziela delikatny zapach.

Żyjące w środowisku naturalnym Phal. modesta mają kwiaty o długości do 30 cm długości i 8 cm szerokości. Liście roślin uprawianych w warunkach sztucznych są zwykle mniejsza i dorastają do 15 – 20 cm długości i 6 cm szerokości.

Warunki uprawy: Phalaenopsis modesta jest rośliną, która dobrze przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniach. W siedliskach naturalnych tych ćmówek temperatura nocą rzadko spada poniżej 20° C i poniżej 30° C w ciągu dnia, ale roślina radzi sobie także w temperaturach nieco niższych. Kłopotliwa jak zwykle w przypadku gatunków botanicznych może być jedynie wilgotność powietrza panująca w naszych domach zimą, w przypadku P. modesta nie powinna ona bowiem spadać na dłużej poniżej 50%. Phalaenopsis modesta lepiej rosną przymocowane do podkładki, ale jeśli zapewni się im przewiewne, choć jednocześnie utrzymujące wilgoć podłoże (sphagnum, kawałki kory, perlit, węgiel drzewny, skorupki cedrowe), uzyskanie zdrowych i silnych roślin nie powinno być trudne. Phal. modesta powinny być podlewane wodą deszczową lub wodą demineralizowaną.

 

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Temp. max.

29°

29°

29°

30°

30°

30°

30°

30°

29°

29°

29°

29°

Temp. min.

20°

20°

20°

20°

20°

20

20°

20°

20°

20°

20°

20°

Wilgotność %

84

84

84

84

85

85

85

85

85

85

86

87

 Informacje dodatkowe: Z uwagi na niewielkie rozmiary kwiatów Phalaenopsis modesta rzadko bywają wykorzystywane w procesie krzyżowania. Nadal również nie poznano prawdziwej formy alba tego gatunku, rośliny które czasem sprzedawane są jako Phal. modesta var. alba mają bowiem niewielki dodatek koloru żółtego widoczny zwłaszcza w części warżki.

Więcej zdjęć:
Phalaenopsis modesta