Phalaenopsis bastianii

dnia

Podrodzina: Epidendroideae

Plemię: Vandeae

Podplemię: Aeridinae

Synonimy: Phalaenopsis deltonii, 1991

Odmiany: brak

© Foto: epicphals.

Ten piękny storczyk zawdzięcza swoje imię synowi Lutza Rollke, Bastianowi, którego współodkrywca tego gatunku zapragnął upamiętnić. Phalaenopsis bastianii został opisany przez Lutza Rollke i Olafa Grussa w roku 1991 w Die Orchidee. Gatunek ten, blisko spokrewniony z Phalaenopsis mariae był eksportowany z Filipin już w latach sześćdziesiątych, uważano go jednak za tak zwaną hybrydę naturalną, czyli powstałą samoistnie bez udziału człowieka.

WystępowaniePhal. bastianii jest małym, lub średniej wielkości epifitem, porastającym wilgotne i ciepłe lasy deszczowe rozciągające się na wulkanicznych wyspach archipelagu Sulu, znajdującego się południowo-zachodniej części Filipin, pomiędzy wyspami Borneo i Mindanao. Ćmówki te znaleźć można zwykle na wysokości do 500 metrów nad poziomem morza, w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności (85 – 88%) i średniej rocznej temperaturze wynoszącej 17 – 28° C.

Opis: Dorosła Phal. bastianii jest w stanie wytworzyć 2 – 3 słabo rozgałęzione pędy kwiatowe o długości dochodzącej do 15 – 20 cm. W przeciwieństwie do pędów kwiatowych Phalaenopsis mariae (tak często mylonego z Phal. bastianii), pędy Phal. bastianii nie mają tendencji do zwieszania się (są wyprostowane lub delikatnie łukowate). Na każdym z pędów otwiera się po 2 do 7 kwiatów. Średnica kwiatów (liczona od czubka jednego do czubka drugiego płatka okółka wewnętrznego) ma około 2 – 3 cm. Przeciwnie do kwiatów Phal. mariae kwiaty Phal. bastianii są płaskie. Na białozielonym, kremowym lub bladożółtym tle widoczny jest wzór z dużych czerwonobrązowych lub purpurowobrązowych plam. Warżka fiołkoworóżowa do fioletowej z odrobiną barwy pomarańczowej na brzegach bocznych części. Phal. bastianii należy do grupy pachnących Phalaenopsis i jej kwiaty wydzielają delikatny zapach.

Liście Phal. bastianii mają około 20 cm długości i 7 cm szerokości. Dorosła i dobrze pielęgnowana roślina ma zwykle od 6 do 8 zielonożółtych liści (podobnych do liści Phal. hieroglyphica). Także i ta cecha pozwala na odróżnienie Phal. bastianii od Phal. mariae, jako że liście tej ostatniej są zielone i woskowate.

Warunki uprawy: Phalaenopsis bastianii jest stosunkowo łatwym do uprawy gatunkiem. Z powodzeniem można ją uprawiać na parapecie południowego (w niektórych porach dnia trzeba ją cieniować) lub wschodniego okna, dobrze rośnie także w świetle sztucznym. Z łatwością także przystosowuje się temperatur w naszych mieszkaniach, choć należy zwrócić uwagę aby temperatura nocą w jej otoczeniu nie spadała poniżej 18° C na zbyt wiele dni (może to osłabić roślinę i zwiększyć podatność na choroby grzybowe i bakteryjne).  Kwitnienie, jak u większości ciepłolubnych, jest inicjowane przez amplitudę dobową, roślina powinna być więc choć przez część roku trzymana w miejscu, gdzie temperatura w ciągu dnia wynosi około 27 – 28°C, a nocą spada do 18° C. W naszych warunkach klimatycznych nie jest to warunek trudny do wykonania.

Aby Phal. bastianii rosła ładnie i zdrowo nie należy zapominać, że tak jak w przypadku większości gatunków botanicznych istotną rolę odgrywa wilgotność powietrza w jej otoczeniu. W tych porach roku, kiedy spada ona poniżej 50% rośliny powinny być ustawiane na tacach wypełnionych wilgotnym keramzytem, lub też trzymane w pomieszczeniu, w którym działa nawilżacz powietrza.

Phal. bastianii rośnie doskonale na podkładkach z korka, paproci drzewiastej lub w koszykach. Możliwa jest także uprawa roślin w bardzo przewiewnym podłożu (sphagnum, perlit, skorupki cedrowe, kora). Trzeba jednak pamiętać, że powinno być ono wilgotne i uważnie obserwować stan korzeni.

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Temp. max.

26°

26°

27°

28°

29°

29°

28°

29°

29°

28°

27°

27°

Temp. min.

18°

18°

18°

18°

18°

19°

18°

19°

19°

18°

18°

18°

Wilgotność %

87

87

87

87

87

87

86

85

86

88

88

88

Informacje dodatkowe: Phalaenopsis bastianii, być może z uwagi na niezbyt długi epizod, w historii uprawy storczyków tego rodzaju, nie doczekała się na razie spektakularnych wyników związanych z hybrydyzacją. Wydaje się, że uwaga hodowców skierowana jest raczej na gatunek z którym tak łatwo ją pomylić – Phalaenopsis mariae. Jednakże, w roku 2007 Paul Lippold dokonał rejestracji Phalaenopsis Lovely Marie, krzyżując obie, tak podobne do siebie rośliny. Efekt tego krzyżowania okazał się nader wdzięczny.

Więcej zdjęć: Phalaenopsis bastianii